Státní zámek Vranov nad Dyjí

O klenotu nad Vranovem nad Dyjí

Stručná historie

Krajina, která vytváří zdejší přírodní scenérii, klimatické a geologické podmínky, to vše přivedlo lidské bytosti do těchto míst již v mladší době kamenné. Postupné předhistorické kolonizační vlny přivedly sem od neolitu, přes pozdní dobu kamennou, dobu bronzovou a dobu protohistorickou, rozličné migrační vlny. Polovina 6. stol.n.l. znamená příchod slovanských kmenů, které se od říše Sámovy (7.stol.), Velkomoravské ( do r. 908) až po spojení s českým státem (počátek 10. století), usadily v kaňonu řeky Dyje a zastavily na této linii tlak Germánů od jihu. Tak vedle břetislavského hradu Znojma a nedalekého Bítova, je v raném středověku založen i Vranov, hrad připomenutý prvně r. 1100 kronikářem Kosmasem. Tady začíná už bezmála tisíciletá historie jedinečného stavebního skvostu na strmé skále nad 70 m. hlubokým kaňonem, který si na přírodě vybojovala Dyje. Okolí poskytuje archeologické doklady o kontinuálním osídlení kraje typu jevišovické kultury, únětického lidu a starohradištní keramiku pražského typu u nedaleké obce Šafov. Třicetikilometrový hluboký kaňon, který Dyje vyhloubila až ke Znojmu je dnes pod ochranou Národního parku Podyjí.

Exteriér

Základem areálu je trojkřídlá obytná budova. K objektu se přimyká oválná dominantní stavba - sál předků. Obytný trakt na druhé straně sousedí s budovami vytvářejícími nádvoří a předhradí. Severně je přistavěna kaple nejsvětější Trojice. V okolí zámku se rozkládá romantický lesopark s pozůstatky parkových staveb (kaplička, Felicitina studánka).

Interiérové instalace

Nejcennější součástí zámku je sál předků s galerií rodu Althanů. Má bohatě zdobené stěny s reliéfy a freskami, ve výklencích jsou umístěny sochy představitelů rodu od Tobiase Krackera. Vrcholným dílem je stropní freska od Johanna Michaela Rottmayra, oslavující rod Althanů. Ostatní prostory zámku evokují atmosféru soukromého i společenského života šlechty v 18. a 19. století. Četné ukázky kameniny pocházející z produkce proslulé místní manufaktury. Zámecká kaple Nejsvětější Trojice.

Přírodní prostředí

Zámek, který je situován v první zóně Národního parku Podyjí, je obklopen mimořádně hodnotným přírodním prostředím. Mezi zajímavé turistické cíle patří vranovská přehrada, historické stavby bývalého lesoparku a nedaleká středověká zřícenina Nového Hrádku (u obce Lukov).

Návštěvní doba

Reprezentační interiéry  (1. okruh)


Otevírací doba (měsíce)Otevírací doba (dny v týdnu)Otevírací doba (hodiny od / do)Začátek poslední prohlídky
Duben a říjenSoboty, neděle a státní svátky9 až 16 hodin15 hodin
Květen, červen a záříÚterý až neděle a státní svátky9 až 17 hodin16 hodin
Červenec a srpenÚterý až nedělě a státní svátky9 až 18 hodin17 hodin


Zámecká kaple (2. okruh)


Otevírací doba (měsíce)Otevírací doba (dny v týdnu)Otevírací doba (hodiny od / do)Začátek poslední prohlídky
Duben a říjenZavřeno------
Květen, červen a záříZavřeno------
Červenec a srpenÚterý až neděle a státní svátky10 až 17:30 hodin17 hodin

Sezonní výstava (3. okruh)


Otevírací doba (měsíce)Otevírací doba (dny v týdnu)Otevírací doba (hodiny od / do)
Duben, květen a říjen Zavřeno---
Červen a záříSoboty, neděle a státní svátky10 až 16 hodin
Červenec a srpenÚterý až neděle a státní svátky10 až 17 hodin

Vstupné

Dostupnost:

Parkoviště aut asi 500 m od hlavní brány. U zámku nelze parkovat! Zastávka linkového autobusu 100 m. Vlaková zastávka - Šumná - 6 km.
 

Kontakt:

Státní zámek Vranov
Zámecká 93,
671 03  Vranov nad Dyjí

+420 607 512 356 (rezervace)
+420 515 282 088 (informace)
+420 724 357 169, 515 296 215 (kastelán, zástupce kastelána)


Email: vranov@npu.cz


FOTOGALERIE
Akční nabídka ubytování:

Penzion U Marka

Ubytování v soukromí. Rodinný penzion leží v klidné části, nedaleko Vranovské přehrady.

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.