Šafov(MV1)

671 06 Šafov, Telefon: 515 297 827, ousafov@volny.cz


ŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafovŠafov

Obec leží v poklidné zvlněné krajině na hranici s Rakouskem (hraniční přechod pro pěší a cyklisty - Langau), s minimální frekvencí dopravy. Je obklopena několika rybníky. Protože ve středověku byl Šafov (Schaffa) velkým židovským osídlením, pozůstal tu velmi významný židovský hřbitov, který opravdu stojí za návštěvu. U kostela najde návštěvník zachovalý pranýř.

Po skončení II.světové války doznívaly její důsledky. V roce 1949 je v obci zřízena stanice SNB(1). V témže roce je zřízena mateřská škola, která je v původní budově dodnes.

Na jaře 1950 je založeno Jednotné zemědělské družstvo, do něhož vstoupilo napoprvé asi 70% rolníků. Právě zdejší družstvo otevírá 30.12.1950 první družstevní kravín ve znojemském okrese, který byl vybudován svépomocí. Poté je v obci zřízena expozitura Pohraniční stráže(2), k ochraně státní hranice. V roce 1955 je v akci „Z“(3) zahájena výstavba kulturního domu, který byl potom slavnostně otevřen 26.června 1960. Jednou z celostátně sledovaných akcí byla také soutěž o nejlépe udržovanou obec v okrese. Tady se MNV(4) Šafov umístil na 3. místě pro rok 1979. Církevním objektům nevěnovala komunistická exekutiva pražádnou pozornost, ale v roce 1982 místní amatérský hodinář a současně strážce rybníků pan Toptej, spustil z věže všechny čtyři ciferníky věžních hodin, restauroval je a znovu zasadil na své místo a v tom stavu jsou dosud.

Po rozpadu komunistických režimů (1989), je od roku 1990 zřízen v obci Obecní úřad a je stržena „Železná opona“, která oddělovala území tehdy ještě Československé republiky od území Rakouska a s tím je později zrušen i PS útvar. Došlo k postupné opravě komunikací v obci, byl zřízen poštovní úřad, autobusová zastávka a Hasičská zbrojnice. Opraveny byly zdravotní středisko, kulturní dům, mateřská škola, kostel a také socha Sv.Václava, stojící u silnice od Vranova n/D. Do roku 2000 se postupně zvýšil počet obyvatelstva o 17%.

Poznámky:
Ad 1 - tehdejší název pro Policii - Sbor národní bezpečnosti
Ad 2 - armádní složka určená na ochranu státní hranice (železné opony)
Ad 3 - svépomocný budovatelský celostátní program
Ad 4 - tehdejší název Obecního úřadu - Místní národní výbor

Pamětihodnosti obce:
  • Kostel sv. Bartoloměje na návsi
  • Židovský hřbitov - severně za obcí
  • Socha sv. Jana Nepomuckého - u silnice na Vranov n/D
  • Okolo obce je 5 chovných rybníků

Kontaktní formulář
Položky označené * musí být vyplněny
Vaše jméno *Příjmení *
Telefon *Email *
* takto označené položky je nutné vyplnit

Šafov
671 06  Šafov
Telefon / Fax: 515 297 827  
Email: ousafov@volny.cz 
Web: www.safov.cz

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.