Orlí hnízdo a Eduardova skála

Jednou z nepřehlédnutelných dominant, která zaujme pasažéra kteréhokoliv plavidla vranovské flotily na km 3,5 od hráze je skalní masiv, kolmá skalní stěna, sestávající ze dvou nejvýraznějších motivů zvaných Eduardova skála a zejména markantní Orlí hnízdo. Tento skalní útvar je ve vyhlídkové části nad jezerem v nadmořské výšce 405 m.n.m. a vezmeme-li v úvahu, že nejobvyklejší výška hladiny přehrady je přibližně 360 m.n.m., pak je zřejmé, že skála se vypíná nad vodami do výšky úctyhodných 45 metrů.

V těchto časech je dalším nepřehlédnutelným objektem za Orlím hnízdem sací potrubí a objekty čerpací stanice skupinového vodovodu pro Třebíčsko, který ovšem romantickou scenérii doslova hyzdí. Za "starých dobrých časů" stála na nižší skále za Orlím hnízdem rozkošná chata mořeplavců bratří Pátých a na protějším břehu, zvaném Mys Dobré naděje, další stylová chata z dob poválečných. Dnes jsou z hygienických důvodů (pásmo hygienické ochrany vodárenského odběru I. stupně) břehy kolem čerpací stanice bez chatového koloritu. Z téhož důvodu je i plavební koridor Lodní plavby veden co nejblíže protějšího břehu Orlího hnízda. Zajedete-li si ale s pramicí pod skalní stěnu tohoto přírodního monumentu, můžete si vychutnat tísnivé pocity hraničící s fóbií a taky si vyzkoušet ozvěnu, kterou stěna dává.

Na vyhlídku Orlí hnízdo a Eduardova skála je přístup ze silnice Štítary-Zálesí, kde se v polovině stoupání, u objektu vodárna odbočí vlevo na nekvalitní asfaltovou cestu, vyjede až na horizont a tam odbočí doprava v místě zvaném "Na buchanu", kde kdysi stávaly objekty statku Helenin dvůr. Před závorou k čerpací stanici skupinového vodovodu se dá zaparkovat vlevo a sejít dolů a mírně doprava na vlastní vyhlídku. O ní se traduje, že v dobách před napuštěním přehrady, kdy řeka Dyje tekla pod Orlím hnízdem ještě o 25 metrů níž, byl tento přírodní útvar hnízdištěm dravců.


Zpět na výpis článků

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.