Jevišovice mají bludiště a novou expozici o regionu

Předzámčí Jevišovice v novém kabátku a s muzejní expozicí

Předzámčí v Jevišovicích dosud sloužilo k různým účelům. Byly zde byty, sklad, nebo opravna traktorů. V uplynulých měsících prošel celý areál včetně přilehlé zahrady a vinného sklepa komplexní rekonstrukcí.

Díky tomu máme zase o důvod navíc vypravit se do Jevišovic. V Předzámčí vznikla nová expozice o Jevišovicku, jeho historii, etnografii a přírodě. Pokud se tam vypravíte, těšte se na:
  • výstavu archeologických exponátů včetně slavné Hlubokomašůvecké Venuše,
  • expozici zbraní různých historických epoch,
  • představení šlechtických rodů včetně pánů z Kunšátu a rodu de Souches,
  • ukázky pracovních a řemeslných nástrojů,
  • prohlídku kuchyně prostého lidu,
  • exponáty z mineralogie, geologie a živé přírody,
  • zábavné bludiště v podkroví Předzámčí.

Předzámčí tvoří předvstupní areál do samotného Starého zámku, kde uvidíte celou řadu dalších zajímavých expozic ze sbírek Moravského zemského muzea. Za všechny jmenujme aktuální výstavu jeskynních maleb z různých částí světa.

Do Jevišovic za Suchým Čertem a historií

Suchý Čert, vlastním jménem Hynek z Kunštátu, je výraznou historickou postavou spojenou s Jevišovicemi. Byl to krutý vládce a v pozdějším období života také obávaný loupežník. Jeho působení nechalo v Jevišovicích a okolí nesmazatelné stopy.

Historických památek najdeme na Jevišovicku celou řadu. Krom již zmiňovaného zámku a předzámčí je to také Nový zámek, můžete navštívit Vodní tvrz v Boskovštejně, která hostí jednu z největších sbírek historických kol v Evropě, za pozornost stojí návštěva rotundy v Plavči nebo celá řada církevních památek v čele s proslulým poutním areálem v Hlubokých Mašůvkách.

Zachovalá příroda – ráj nejen pro cyklisty

Přírodní park Jevišovka vyplňuje údolí kolem stejnojmenné řeky a zasahuje až do navazující mírně zvlněné krajiny. Neporušená příroda a odlehlá zákoutí zvou k příjemné relaxaci v přírodě.

Pokud jste příznivci cykloturistiky, oceníte zdejší nabídku značených cyklotras, ale také to, že regionem neprochází žádné významné silniční komunikace, takže se na kolech budete cítit bezpečně.

Doslova venkovský charakter Jevišovicka nabízí i další úchvatné možnosti trávení volného času. Namátkou uveďme například koňské farmy, kde si můžete vyrazit na koních, případně strávit báječnou rodinnou dovolenou v plně vybaveném penzionu či kempu. V parných dnech určitě nepohrdnete ani různým možnostem, kde svlažit tělo, což se vám podaří například na jevišovické přehradě nebo několika koupalištích v okolí.

Další informace o Předzámčí Jevišovice a jeho okolí naleznete na informačním portále Jevišovice.info. Předzámčí Jevišovice prošlo v nedávné minulosti komplexní rekonstrukcí díky podpoře z fondů EU v rámci programu ROP Jihovýchod. Podrobnosti o projektu v přiložené tiskové zprávě.
Zpět na výpis článků

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.