Hradiště Chvalatice - vyhlídka s tajemstvím

Historické a přírodní jedinečnosti Vranovska a Bítovska najdete na každém webu privátním i veřejném. Nabízí jich tento kraj opravdu hodně. Webový portál Vranovsko vám nabízí vedle turisticky všeobecně známých a hromadně navštěvovaných i místa, která běžně v bedekrech nenajdete. Jedním z nich je i hradiště Chvalatice.

Obec Chvalatice leží snad 3 km od Bítova, směrem na Znojmo. Vesnička od silnice nenápadná je zmíněna prvně roku 1498. Nápadná je dnes barokním kostelem Nalezení sv. kříže, postaveným na výjezdu z obce, výrazným současnou barevnou fasádou, která byla přijata dost kontroverzně, ale kostelu opravdu sluší. Obec je dnes i rekreační destinací, protože leží nad Chvalatickou zátokou, kterou poznáte z vod Vranovské přehrady snadno tak, že z ní do jezera vybíhá skalní práh, který nese výrazný nápis Mys Canaveral.

K lokalitě hradiště vede polní cesta - směr jih - (žlutá turistická - cca 2km), začínající u budovy bývalé školy, volná i pro osobní vozidla, kterou se dostanete k přírodní rezervaci Růžový vrch. Odtud už je to mírně vlevo jen kousek ke skalní šíji, která je ústím meandru, který nese pro znalce Vranovské přehrady název Babka. K lepší orientaci ještě souřadnice pro GPS (48°55'56.882"N, 15°44'32.041"E).  Mapy sice nesou pro tuto lokalitu název hradiště Chvalatice, ale historické anály o tomto místě mlčí. Z naší fotogalerie ale uznáte, že toto místo má svůj silný genius loci, umocněný jedinečným pohledem na strmé skály Vítězslava Nováka, v zatáčce před Kopaninami. Neméně úžasný pohled je i na vody přehrady východním směrem. Když se potom vrátíte zpátky na žlutou turistickou, zajděte ještě pár metrů doleva a tam stojí dnes už zřícený pozůstatek loveckého zámečku v gotickém slohu. Kdoví proč nese lokalita pod ním název Cikánský žlábek. Jako cyklisté byste toto zajímavé zákoutí Vranovska neměli vynechat.


Zpět na výpis článků

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.