Graselova vyhlídka - krásný výhled do údolí

Ortodoxním turistům a starší generaci ještě řekně něco Johann Grasel, ti mladší z naší populace toho mnoho vědět nebudou, používají často jen přenesený výraz grázl a jeho varianty, bez znalosti vzniku tohoto odsudku.

Jen stručně tedy: Johann Georg Grasel se narodil 4. dubna 1790 v Nových Syrovicích u Moravských Budějovic a svou dobrodružnou životní pouť zakončil symbolicky – 31. ledna 1818, kdy byl ve Vídni popraven, povolání - bandita a loupežník a dokonce vrah, který „působil“ na pomezí jižních Čech, jižní Moravy a Rakouska. Více se dozvíte v řadě publikací na toto téma.

Na teritoriu "působnosti" tohoto výtečníka dnes najdete řadu Graselových stezek a vyhlídek, no a jedna se nachází i v našem okrese a právě na Vranovsku, navíc je u ní Bílý kříž, jenž charakterizuje odedávna tuto oblast jednoho z meandrů řeky Dyje. Vyhlídku najdete v trojúhelníku Podhradí-Uherčice Mitrov-Vratěnín, jak je patrno z přiložené mapky. Bude asi problematické dokazovat, že se z tohoto zajímavého ostrohu prvně díval do kraje právě grázl Grasel, leč to není dnes ani tak důležité. Je to místo nezaměnitelně krásné. Prostě si tam zajeďte a pak zajděte podívat a uznáte, že naše fotogalerie nelže. Auto lze odstavit buď u nového mostu za Podhradím, nebo u Mitrova a konečně ve Vratěníně. Pak se projdete přibližně 2 kilometry a bude to stát za podívanou. Ideální čas je asi od 14-18 hodin, aby bylo vidět údolí až do Podhradí nad Dyjí.

MAPA


Zpět na výpis článků

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.