Braitava

Patrně nejzajímavějším krajinným útvarem v blízkosti Vranova nad Dyjí je Braitava, lesní komplex na pravém břehu řeky Dyje, vtékající tady do 40km dlouhého a až 100 metrů hlubokého kaňonu, který se otevírá do jihomoravské krajiny znovu až u samotného Znojma. Les pokrývá zvedající se krajinu nad Vranovem jihovýchodním směrem. Jde nejen o nejvyšší místo Vranovska, ale celého okresu Znojmo. Malý kamenný menhir tu označuje místo, kde je nejvyšší bod krajinného celku Býčí hora (536 metrů nad mořem). Lesní porost má téměř pralesní charakter a je porostlý převážně dubem. Toto území dosahuje rozlohy cca 200 hektarů. Od řeky je přístup velmi obtížný pro strmé svahy, pohodlně se dá dosáhnout Braitavy od obce Podmyče. Buď kolem rybníků U Jejkala, nebo kolem bývalé roty PS, po hranicích Rakouska nad obcí Felling. Na samotnou Braitavu však není volný vstup, území je chráněno jako vzácná přírodní lokalita. Hnízdí zde čáp černý, včelojed lesní, holub hřivnáč, lejsek malý i sokol stěhovavý, jedineční zástupci hmyzí říše. Využít lze tedy pouze vycházek s pracovníkem NP Podyjí.

Na nejvyšší části Braitavy lze najít několik zajímavostí. Jednak přímo na hranici s Rakouskem stojí Lovecký letohrádek, dnes sloužící NP Podyjí, od nějž lze překročit hraniční čáru a po 100 metrech sestoupit k velkému kříži na skalním ostrohu nad meandrem Dyje, zvaným Heimatkreuz, který byl postaven občany německé národnosti, vystěhovanými po 2. světové válce. Připomíná to nápis na kříži, který nezhojenou výčitku připomíná. V návštěvní knize přístupné z kryté kovové schránky se lze leccos dočíst.

Nejzajímavější stavbou v areálu je ale kamenná rozhledna, připomínající šroubovitým profilem zikurrat. S výškou asi 10m, je dnes utopena v lesním porostu a nelze z ní nikam dohlédnout. Je tedy víc než dost důvodů se domnívat, že v době její výstavby (údajně kněžna Helena Mniszková - polovina 19. století), nebyl v bezprostředním okolí lesní porost.

Braitava je ale mimořádně zajímavá i z hlediska geologického, protože pod letohrádkem na svahu k Dyji se rozkládá území s monumentálními skalními sloupy, v tomto kraji vcelku nečekanými. Zbývá ještě dodat, že celé území si uchovalo svůj ráz "díky" tak zvané železné oponě, kterou se komunistický stát oddělil od západního světa. Vstup sem byl totiž po válce přísně zakázán. Vedla tudy železná opona a spojovací technika zanechala své nevkusné stopy i na zdejším porostu. Po podzimním opadu listí je dohled do okolní krajiny z Braitavy opravdu překvapující.
   


Zpět na výpis článků

Akční nabídka ubytování:
Penzion_Hnanice

Penzion U Hrnčíře

Ubytování v soukromí. Rodinný nově postavený penzion na okraji vinařské obce Hnanice - součást Národního parku Podyjí. 
Pokoje i apartmány s kuchyňkou.
 

Penzion Koruna

Penzion se nachází na hranici Národního parku Podyji v krásné a klidné obci Havraníky vzdálené od Znojma 5 km.